Boston College Eagles
Location: | Chestnut Hill, Massachusetts | |
Stadium: | Alumni Stadium | |
Capacity: | 44,500 | |
Mascot: | Baldwin the Eagle | |
Conference: | ACC | |
Schedule: | 2015 Football Schedule |
2015 Team Roster – Players info
No. | Name | Class | Pos. | Ht. | Wt. | High School/Hometown |
3 | Harrison Jackson | SR | WR | 6-2 | 207 | Loudoun Valley/Round Hill, Va. |
4 | Darius Wade | SO | QB | 6-0 | 204 | Middletown/Middletown, Del. |
6 | Sherman Alston | SO | WR | 5-6 | 163 | St. Joseph’s/Harlem, N.Y. |
7 | Marcus Outlow | SO | RB | 5-10 | 203 | Norwich Free Acad./Norwich, Conn. |
8 | Harold Landry | SO | DL | 6-3 | 245 | Pine Forest/Fayetteville, N.C. |
10 | Bobby Swigert | SR | WR | 6-0 | 199 | Louisville/Louisville, Ohio |
13 | Connor Strachan | SO | LB | 6-2 | 230 | St. Sebastian’s/Wellesley, MA |
14 | Gabriel McClary | SO | DB | 6-3 | 204 | Winter Park/Orlando, Fla. |
15 | Elijah Robinson | FR | QB | 6-2 | 187 | Montclair/Montclair, N.J. |
16 | Troy Flutie | SO | QB | 6-0 | 182 | Natick/Natick, Mass. |
17 | Christian Lezzer | SO | DB | 6-0 | 215 | Clearfield/Clearfield, Pa. |
20 | Isaac Yiadom | SO | DB | 6-1 | 184 | Doherty Memorial/Worcester, Mass. |
23 | Myles Willis | JR | RB | 5-9 | 194 | Marist School/Conyers, Ga. |
24 | Allen Dawson | SO | DB | 6-0 | 191 | Cheshire Academy (Conn.)/Ft. Lauderdale, Fla. |
26 | David Dudeck | SR | WR | 5-11 | 194 | The Hun School/Hamilton, N.J. |
27 | Justin Simmons | SR | DB | 6-3 | 201 | Martin County/Stuart, Fla. |
28 | Matt Milano | JR | LB | 6-1 | 218 | Dr. Phillips/Orlando, Fla. |
30 | Mike Strizak | SR | DE | 6-2 | 239 | Don Bosco Prep/Fair Lawn, N.J. |
32 | Jon Hilliman | SO | RB | 6-0 | 224 | Saint Peter’s Prep/Plainfield, N.J. |
33 | Tim Joy | SR | LB | 6-1 | 223 | Chelmsford/Chelmsford, Mass. |
35 | Tyler Rouse | JR | RB | 5-8 | 194 | Baker/Baldwinsville, N.Y. |
36 | Bobby Wolford | SR | FB | 6-2 | 248 | Bishop Kenny/Jacksonville, Fla. |
37 | Kamrin Moore | SO | DB | 5-11 | 192 | Bishop Denis J. O’Connell/District Heights, Md. |
38 | Richard Wilson | SO | FB | 5-10 | 224 | Detroit Country Day/Southfield, Mich. |
39 | Sean Burke | SR | FB | 5-11 | 237 | LaSalle College/Lansdale, Pa. |
39 | Atem Ntantang | SO | CB | 5-11 | 193 | Woodgrove/Purcellville, Va. |
42 | E.J. Fortenberry | JR | DB | 5-9 | 166 | Crossroads/Santa Monica, Calif. |
42 | Alex Howell | SR | P/K | 6-5 | 214 | West Florence/Florence, S.C. |
43 | John Johnson | JR | CB | 6-0 | 198 | Northwestern/West Hyattsville, Md. |
44 | Ty Schwab | SO | LB | 6-1 | 222 | Merritt Island/Merritt Island, Fla. |
45 | Mehdi Abdesmad | GS | DL | 6-7 | 286 | Cegep du Vieux-Montreal/Montreal, Quebec |
46 | Jimmy Martin | FR | LB | 5-11 | 220 | Orangewood Christian/Winter Park, Fla. |
47 | Cameron Seward | SO | DB | 6-0 | 223 | Westminster School/Dunwoody, Ga. |
48 | Jake Wilhelm | SR | K | 5-8 | 152 | St. Edward/Amherst, Ohio |
49 | Kevin Bletzer | SO | LB | 6-2 | 217 | Catholic Memorial/West Roxbury, Mass. |
49 | Cameron Croteau | JR | TE | 6-4 | 243 | Marin Catholic/Novato, Calif. |
50 | Frank Taylor | SR | OL | 6-3 | 289 | Archbishop Wood/Warrington, Pa. |
52 | Steven Daniels | SR | LB | 6-0 | 257 | Worcester Academy/Cincinnati, Ohio |
53 | Leonard Skubal | SR | LS | 5-10 | 193 | St. Thomas Aquinas/Deerfield Beach, Fla. |
54 | Joel Rich | JR | C | 6-3 | 282 | St. Thomas Aquinas/Paris, Ohio |
56 | Michael Fischer | SR | LS | 6-0 | 221 | St. Sebastian’s/Wellesley, Mass. |
57 | Jack Cottrell | JR | DL | 6-4 | 247 | Eden Prairie/Eden Prairie, Minn. |
58 | James Hendren | SO | OL | 6-7 | 293 | Dexter School/Medfield, Mass. |
61 | A.J. Caruso | SR | FB | 6-1 | 234 | Ocean Township/West Allenhurst, N.J. |
63 | Austin Chapman | SO | TE | 6-3 | 232 | Westminster/Atlanta, Ga. |
64 | Harris Williams | GS | OL | 6-3 | 296 | Proctor Academy/Lynn, Mass. |
65 | Ryan Conte | SO | OL | 6-4 | 286 | Philips Exeter/Somerville, Mass. |
69 | Austin Stevens | SO | OL | 6-3 | 270 | Montclair/Montclair, N.J. |
72 | Jim Cashman | SR | OL | 6-7 | 302 | Haddonfield Memorial/Haddonfield, N.J. |
73 | Sam Schmal | SO | OL | 6-6 | 294 | Westminster School/Atlanta, Ga. |
74 | Dave Bowen | SR | OL | 6-7 | 289 | Radnor/Villanova, Pa. |
75 | Chris Lindstrom | FR | OL | 6-4 | 260 | Shepherd Hill/Dudley, Mass. |
77 | Jon Baker | SO | OL | 6-3 | 293 | Millis/Millis, MA |
80 | Drew Barksdale | JR | WR | 5-11 | 198 | Solon/Solon, Ohio |
81 | Louie Addazio | SR | TE | 6-3 | 252 | Buchholz/Gainesville, Fla. |
82 | Nolan Borgersen | FR | WR | 6-3 | 200 | Westwood Regional/Westwood, N.J. |
83 | Charlie Callinan | SO | WR | 6-4 | 224 | Saint Peter’s Prep/Westfield, N.J. |
84 | Nat Dixon | SO | WR | 6-3 | 185 | Mosley/Lynn Haven, Fla. |
85 | Thadd Smith | SO | WR | 5-9 | 175 | Cardinal O’Hara/Yeadon, Pa. |
87 | Malachi Moore | SR | DE | 6-7 | 273 | Pope John XXIII/Hackettstown, N.J. |
88 | Michael Giacone | SR | TE | 6-5 | 254 | Saint Peter’s Prep/Westfield, N.J. |
89 | Tommy Sweeney | SO | TE | 6-5 | 246 | Don Bosco/Ramsey, N.J. |
90 | Connor Wujciak | SR | DL | 6-3 | 300 | Seton Hall Prep/West Caldwell, N.J. |
91 | Joseph Vitiello | SO | DL | 6-4 | 262 | Immaculata/Bridgewater, N.J. |
92 | Kevin Cohee | SO | DL | 6-2 | 257 | Roxbury Latin/West Roxbury, Mass. |
93 | Kevin Kavalec | JR | DE | 6-2 | 253 | Saint Ignatius/Middleburg Heights, Ohio |
94 | Noa Merritt | SO | DL | 6-0 | 268 | Pope John XXIII/Sparta, N.J. |
97 | Truman Gutapfel | JR | DL | 6-3 | 281 | Harrison/Harrison, Ohio |
98 | Jack Kenny | SO | DL | 6-3 | 257 | Loyola Blakefield/Baltimore, Md. |
98 | Mike Knoll | SO | K/P | 6-0 | 207 | Walsh Jesuit/Copley, Ohio |
Coaches | ||||||||||||||||||||||||||||
|